Radom, ul. 25 Czerwca 27

Spójrz pod nogi! Piękna posadzka w kamienicy przy 25 Czerwca 27 w Radomiu

Opublikowano 3 stycznia 2022

Czasem posadzka jest jednym z ważniejszych elementów wystroju wnętrza. Tworzy jego charakter i podkreśla walory reprezentacyjne. To właśnie między innymi dzięki oryginalnej posadzce Kamienica przy ul. 25 Czerwca 27 ma ciekawą historię wartą opowiadania.

Płytki na klatce schodowej pochodzą tu z połowy lat 20-tych XX w., a wyprodukowano je w Opocznie w fabryce Dziewulski i Lange. Opoczno jest kojarzone z przemysłem ceramicznym właśnie za sprawą Jana Dziewulskiego oraz braci Władysława i Józefa Lange. To oni w 1867 roku najpierw zaczęli wypalać cegłę, a kilkanaście lat później rozpoczęli produkcję płytek ceramicznych, które wkrótce zasłynęły wysoką jakością i atrakcyjnym wzornictwem. Już w 1897 roku firma Dziewulski i bracia Lange zdobyła Złoty Medal na Targach w Kijowie, w 1900 roku – Wielki Srebrny Medal na Wszechświatowej Wystawie w Paryżu, w 1901 roku – Grand Prix w Sankt Petersburgu, w 1903 roku – Złoty Medal w Brukseli.

Najwyższą jakość produktów tych ceramicznych potwierdza także stan w jakim zachowały się u nas. Unikatowa modernistyczna posadzka w rzadkim układzie to niezwykła wartość dodana tej kamienicy. W Radomiu jest jeszcze tylko jedna posadzka w takim układzie w budynku Wodociągów Miejskich.