Radom, ul. 25 Czerwca 27

Płaskorzeźby i ozdoby w kamienicy przy 25 Czerwca 27 w Radomiu

Opublikowano 3 stycznia 2022

Wiecie co to jest gorgonejon? Na naszej kamienicy w Radomiu, przy ul. 25 czerwca 27 znajduje się kilka unikalnych ozdób, a wśród nich intrygująca płaskorzeźba nawiązująca formą do tzw. gorgonejona. Jest to przedstawienie głowy mitycznej Meduzy. Prawdopodobnie w starożytności używano tego symbolu, jako chrony przez złymi mocami. Gorgonejon występuje w różnych wersjach –czasem jest to twarz wykrzywiona, z językiem wysuniętym z ust, przypominająca bardziej zwierzę, niż człowieka. Czasem twarz Meduzy jest piękna i melancholijna, ale zawsze otoczona wijącymi się wężami.

W mitologii greckiej Meduza była najmłodszą, ale najgroźniejszą z trzech Gorgon. Była tak piękna, że zakochał się w niej Posejdon, bóg mórz i oceanów. Za to, że ośmieliła się rywalizować urodą bogini Ateny, ta zamieniła ją w Meduzę – skrzydlatego, brzydkiego potwora ze żmijami zamiast włosów i szponami u dłoni.

Klasycyzujące ozdoby na kamienicy z 1880 r. dodają jej wartości i klasy. Czy mieszkając w zwykłym bloku można pochwalić się taką historią zapisaną na elewacji? Zaglądajcie na naszą stronę, w kolejnych postach inne ciekawostki z historią sztuki w tle.